Založ si blog

Pomlčková vojna v roku 1990

Keďže protislovenské pedofilné denníky uverejňujú zo slovenskej histórie len klamstvá a polopravdy , treba sa niekedy ozvať ako to bolo v skutočnosti. Týmto blogom by som plynulo nadviazal na svoj predchádzajúci o vzniku SR.
Kde sa to všetko vo vzájomnom spolužití pokazilo? je mnoho názorov čo bolo príčinou sporov ja sa sústredím na to odkedy som česko – slovenský spor začal vnímať.

Spor o názov štátu. Áno tento spor mnohým otvoril oči. Prezident Havel prišiel do FZ so zmenou názvu štátu , ktorý s nikým nekomunikoval , myslel si že je samozrejmé že sa názov Československá socialistická republika zmení na Československá republika, jednoducho sa Havel vrátil do rokov 1918 – 1937 a väčšina Slovákov už nezdieľala čechoslovakistický smer ,tento masarykovsko – benešovský smer bol na Slovensku dávno prekonaný a aj priaznivci spoločného štátu pokladali federáciu za samozrejmosť, naopak česká verejnosť pokladala federáciu a tým zdvojenú byrokraciu za zbytočnosť.
Pomôžem si českým historikom Sukom
Kým slovenská politická reprezentácia žiadala, aby názov cez spojovník rovnocenne pomenoval obe republiky vo federácii, česká verejnosť to považovala za „prkotinu“. „Názov Československá republika vnímali ako tradičnú značku, ktorá by nemala byť zmenená. Chýbala im empatia vžiť sa do slovenskej túžby mať vlastnú štátnosť vyjadrenú už v názve,“ konštatoval Suk.

Treba povedať že do roku 1920 sa v dokumentoch používal názov so spojovníkom, tak bola písaná Pitsburská dohoda, a tak sa o tejto prkotine začala diskusia, slovenská strana , nie nacionalisti ale relevantné politické strany myslím že včetne VPN, požadovali Česko – slovenská republika. Ani tento názov nebol úplne so slovenskými požiadavkami ktoré prezentovali slovenské národné zoskupenia ( Slovensko s malým s). No žiaľ tento návrh bol zhodený zo stola a bol prijatý názov s dvoma rozdielnymi prístupmi, teda že v Čechách a vo svete sa bude naďalej používať názov Československá federatívna republika a na Slovensku Česko – slovenská federatívna republika so spojovníkom. Toto vyvolalo takú nevôlu v slovenskej spoločnosti, lebo každému trochu rozmyšľajúcemu jedincovi muselo byť jasné, že sa na takúto dohodu dali použiť len dva výrazy vulgárny a vulgárnejší. Po mohutných protestoch museli poslanci FZ zasadnúť opäť a vymyslieť už konečný názov Česká a slovenská federatívna republika, jednoducho spojovník nemohol prejsť na českej strane a na slovenskej československo bez spojovníka, možno keby tento návrh vznikol hneď na začiatku neboli by emócie , ibaže tento názov niesol v sebe opäť vychcanosť ( neviem nájsť vhodný výraz) pre Čechov to bolo vysvetľované tak že je to ako s názvom V Británie ( Spojené kráĺovstvo…..)a že aj tak sa všade bude používať zjednodušene Československo, dokonca niektorí českí diplomati ( správne v tej dobe československí) odmietli vymeniť tabule na veľvyslanectvách.
Táto česká zaťatosť a neústretovosť v tak jednoduchej veci ako vložiť do názvu spojovník po česky pomlčku odštartovala sériu nedorozumení, stratu dôvery, netvrdím že by sa štát nerozdelil , asi áno ,ale nie tak skoro a to že českí poslanci odmietli jednoduchú slovenskú pomlčku spoločný štát nezachránilo….lebo aj takéto boli argumenty v diskusii v pléne FZ. Jednoducho mnohí českí poslanci si mysleli že ked schvália pomlčku začnú proces rozbíjania štátu (rok 1938 druhá republika)…..a oni ho naozaj začali neschvalením. Ukázalo sa že pomer česko – slovenský nie je doriešený a čaká na riešitelov. Keby boli iní ako Mečiar a Klaus možno by bolo všetko inak, napr, česká socialna demokracia vtedy so Zemanom lavírovala že prijme slovenské požiadavky na dvojdom, ale vlak už bol rozbehnutý. Ja si ale myslím že ten vlak sa pohol v roku 1939 a v roku 1945 bol len zabrzdený.

Sme je pedofilné, Pravda je LGBTI

18.08.2019

Neviem čo také dôležité sa stalo že Pravda tento víkend uverejnila tri články na podporu požiadaviek LGBTI komunity. Všetky tri články útočia na tých ktorí prejavia iný názor na požiadavky viac »

Progresívny kresťan Hlina útočí

12.08.2019

https://blog.postoj.sk/46084/30-dni Takto pán predseda KDH odpovedá na dva kritické blogy na jeho adresu. Od pána Chromíka je to vždy vecná kritika a to pravdepodobne Hlinu vytáča , Chromík nie viac »

Ako Sme klame so vznikom samostatnej Slovenskej republiky

10.08.2019

Presnejšie by malo byť redaktor Mravec , ale veď všetci sú z jedného cesta..... Horšie je že tieto nenávistné protislovenské media "žerú" mladí ľudia a veria hlúpostiam ktoré by sa dali viac »

Mochovce, atómová elektráreň

Mochovce sa predražia, idú sa však spúšťať

21.08.2019 21:00

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa zvýši o ďalšiu viac ako štvrť miliardu eur. Zvýšenie odobrila vláda s tým, že ho uhradí taliansky Enel.

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Peniaze, euro, graf, ekonomika

O rozpočte rozhodne jesenná daňová prognóza

21.08.2019 18:14

Pre rezort financií budú pri príprave rozpočtu dôležité najnovšie údaje o vývoji ekonomiky a daňových príjmov. Tie budú zverejnené v septembri.

generál Martin Dzúr, Fidel Castro

Martin Dzúr. Generál, ktorý vydal rozkaz, aby vojaci nebojovali s okupantmi

21.08.2019 18:00

Patril k najmocnejším ľuďom v bývalom Československu. Martin Dzúr bol ministrom národnej obrany a priaznivcom Alexandra Dubčeka.

dominik6000

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 86094x
Priemerná čítanosť článkov: 2870x

Autor blogu

Kategórie