Založ si blog

Pomlčková vojna v roku 1990

Keďže protislovenské pedofilné denníky uverejňujú zo slovenskej histórie len klamstvá a polopravdy , treba sa niekedy ozvať ako to bolo v skutočnosti. Týmto blogom by som plynulo nadviazal na svoj predchádzajúci o vzniku SR.
Kde sa to všetko vo vzájomnom spolužití pokazilo? je mnoho názorov čo bolo príčinou sporov ja sa sústredím na to odkedy som česko – slovenský spor začal vnímať.

Spor o názov štátu. Áno tento spor mnohým otvoril oči. Prezident Havel prišiel do FZ so zmenou názvu štátu , ktorý s nikým nekomunikoval , myslel si že je samozrejmé že sa názov Československá socialistická republika zmení na Československá republika, jednoducho sa Havel vrátil do rokov 1918 – 1937 a väčšina Slovákov už nezdieľala čechoslovakistický smer ,tento masarykovsko – benešovský smer bol na Slovensku dávno prekonaný a aj priaznivci spoločného štátu pokladali federáciu za samozrejmosť, naopak česká verejnosť pokladala federáciu a tým zdvojenú byrokraciu za zbytočnosť.
Pomôžem si českým historikom Sukom
Kým slovenská politická reprezentácia žiadala, aby názov cez spojovník rovnocenne pomenoval obe republiky vo federácii, česká verejnosť to považovala za „prkotinu“. „Názov Československá republika vnímali ako tradičnú značku, ktorá by nemala byť zmenená. Chýbala im empatia vžiť sa do slovenskej túžby mať vlastnú štátnosť vyjadrenú už v názve,“ konštatoval Suk.

Treba povedať že do roku 1920 sa v dokumentoch používal názov so spojovníkom, tak bola písaná Pitsburská dohoda, a tak sa o tejto prkotine začala diskusia, slovenská strana , nie nacionalisti ale relevantné politické strany myslím že včetne VPN, požadovali Česko – slovenská republika. Ani tento názov nebol úplne so slovenskými požiadavkami ktoré prezentovali slovenské národné zoskupenia ( Slovensko s malým s). No žiaľ tento návrh bol zhodený zo stola a bol prijatý názov s dvoma rozdielnymi prístupmi, teda že v Čechách a vo svete sa bude naďalej používať názov Československá federatívna republika a na Slovensku Česko – slovenská federatívna republika so spojovníkom. Toto vyvolalo takú nevôlu v slovenskej spoločnosti, lebo každému trochu rozmyšľajúcemu jedincovi muselo byť jasné, že sa na takúto dohodu dali použiť len dva výrazy vulgárny a vulgárnejší. Po mohutných protestoch museli poslanci FZ zasadnúť opäť a vymyslieť už konečný názov Česká a slovenská federatívna republika, jednoducho spojovník nemohol prejsť na českej strane a na slovenskej československo bez spojovníka, možno keby tento návrh vznikol hneď na začiatku neboli by emócie , ibaže tento názov niesol v sebe opäť vychcanosť ( neviem nájsť vhodný výraz) pre Čechov to bolo vysvetľované tak že je to ako s názvom V Británie ( Spojené kráĺovstvo…..)a že aj tak sa všade bude používať zjednodušene Československo, dokonca niektorí českí diplomati ( správne v tej dobe československí) odmietli vymeniť tabule na veľvyslanectvách.
Táto česká zaťatosť a neústretovosť v tak jednoduchej veci ako vložiť do názvu spojovník po česky pomlčku odštartovala sériu nedorozumení, stratu dôvery, netvrdím že by sa štát nerozdelil , asi áno ,ale nie tak skoro a to že českí poslanci odmietli jednoduchú slovenskú pomlčku spoločný štát nezachránilo….lebo aj takéto boli argumenty v diskusii v pléne FZ. Jednoducho mnohí českí poslanci si mysleli že ked schvália pomlčku začnú proces rozbíjania štátu (rok 1938 druhá republika)…..a oni ho naozaj začali neschvalením. Ukázalo sa že pomer česko – slovenský nie je doriešený a čaká na riešitelov. Keby boli iní ako Mečiar a Klaus možno by bolo všetko inak, napr, česká socialna demokracia vtedy so Zemanom lavírovala že prijme slovenské požiadavky na dvojdom, ale vlak už bol rozbehnutý. Ja si ale myslím že ten vlak sa pohol v roku 1939 a v roku 1945 bol len zabrzdený.

SME pokračuje v podpore pedofilov

12.12.2019

Časom by som sa rada dostala aj k ľuďom, ktorí majú síce podobnú sexualitu, ale darí sa im ju realizovať v medziach zákona a dokonca sú schopní viesť pomerne normálny, aj keď trochu komplikovanejší viac »

Neoliberáli novodobí marxisti. .. .alebo Jílková v ČT zaujatá. .. .

08.12.2019

Neviem či poznáte program ČT kde si moderátorka Jilková pozýva hostí kde preberajú aktuálne problémy českej spoločnosti. Témou posledného programu bola politická (spoločenská) korektnosť. viac »

Nicholsonová platí potrat a je nato hrdá

07.12.2019

Pani poslankyňa EU parlamentu pod dojmom víťazstva , že neprešiel mierny návrh na úpravu ( nie zákaz) interupcií sa pochválila ako si to ona predstavuje. Poskytla peniaze údajne nejakej žene viac »

Nemecko / explózia / výbuch / panelák / obytný dom / bytovka /

Explózia v obytnom dome v Nemecku si vyžiadala najmenej 25 zranených

13.12.2019 11:15

Niektoré regionálne médiá uvádzajú, že mohlo dôjsť aj k obetiam na životoch. Nie je zatiaľ známe, čo výbuch spôsobilo.

Spravodlivost - Via Shutterstock

Odvolací súd v Győri sprísnil tresty tragického úniku kalu v Ajke

13.12.2019 11:05

V rámci obnoveného súdneho procesu, v ktorom bolo obvinených 13 ľudí, odsúdili bývalého generálneho riaditeľa hlinikárne na štyri roky odňatia slobody.

Robert Kaliňák

S Ficom pôjde na políciu aj Kaliňák. Ich šanca vyhrať je veľká

13.12.2019 11:05

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák bude obhajovať obvineného Roberta Fica.

bratislava, magistrat

Mestá ľuďom prudko zvýšia dane. Pozrite sa, kde o koľko

13.12.2019 11:00

Či je zdražovanie poplatkov oprávnené a obce či mestá narábajú s peniazmi efektívne, o tom sú mnohé pochybnosti.

dominik6000

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 140028x
Priemerná čítanosť článkov: 3256x

Autor blogu

Kategórie