Založ si blog

Pomlčková vojna v roku 1990

Keďže protislovenské pedofilné denníky uverejňujú zo slovenskej histórie len klamstvá a polopravdy , treba sa niekedy ozvať ako to bolo v skutočnosti. Týmto blogom by som plynulo nadviazal na svoj predchádzajúci o vzniku SR.
Kde sa to všetko vo vzájomnom spolužití pokazilo? je mnoho názorov čo bolo príčinou sporov ja sa sústredím na to odkedy som česko – slovenský spor začal vnímať.

Spor o názov štátu. Áno tento spor mnohým otvoril oči. Prezident Havel prišiel do FZ so zmenou názvu štátu , ktorý s nikým nekomunikoval , myslel si že je samozrejmé že sa názov Československá socialistická republika zmení na Československá republika, jednoducho sa Havel vrátil do rokov 1918 – 1937 a väčšina Slovákov už nezdieľala čechoslovakistický smer ,tento masarykovsko – benešovský smer bol na Slovensku dávno prekonaný a aj priaznivci spoločného štátu pokladali federáciu za samozrejmosť, naopak česká verejnosť pokladala federáciu a tým zdvojenú byrokraciu za zbytočnosť.
Pomôžem si českým historikom Sukom
Kým slovenská politická reprezentácia žiadala, aby názov cez spojovník rovnocenne pomenoval obe republiky vo federácii, česká verejnosť to považovala za „prkotinu“. „Názov Československá republika vnímali ako tradičnú značku, ktorá by nemala byť zmenená. Chýbala im empatia vžiť sa do slovenskej túžby mať vlastnú štátnosť vyjadrenú už v názve,“ konštatoval Suk.

Treba povedať že do roku 1920 sa v dokumentoch používal názov so spojovníkom, tak bola písaná Pitsburská dohoda, a tak sa o tejto prkotine začala diskusia, slovenská strana , nie nacionalisti ale relevantné politické strany myslím že včetne VPN, požadovali Česko – slovenská republika. Ani tento názov nebol úplne so slovenskými požiadavkami ktoré prezentovali slovenské národné zoskupenia ( Slovensko s malým s). No žiaľ tento návrh bol zhodený zo stola a bol prijatý názov s dvoma rozdielnymi prístupmi, teda že v Čechách a vo svete sa bude naďalej používať názov Československá federatívna republika a na Slovensku Česko – slovenská federatívna republika so spojovníkom. Toto vyvolalo takú nevôlu v slovenskej spoločnosti, lebo každému trochu rozmyšľajúcemu jedincovi muselo byť jasné, že sa na takúto dohodu dali použiť len dva výrazy vulgárny a vulgárnejší. Po mohutných protestoch museli poslanci FZ zasadnúť opäť a vymyslieť už konečný názov Česká a slovenská federatívna republika, jednoducho spojovník nemohol prejsť na českej strane a na slovenskej československo bez spojovníka, možno keby tento návrh vznikol hneď na začiatku neboli by emócie , ibaže tento názov niesol v sebe opäť vychcanosť ( neviem nájsť vhodný výraz) pre Čechov to bolo vysvetľované tak že je to ako s názvom V Británie ( Spojené kráĺovstvo…..)a že aj tak sa všade bude používať zjednodušene Československo, dokonca niektorí českí diplomati ( správne v tej dobe československí) odmietli vymeniť tabule na veľvyslanectvách.
Táto česká zaťatosť a neústretovosť v tak jednoduchej veci ako vložiť do názvu spojovník po česky pomlčku odštartovala sériu nedorozumení, stratu dôvery, netvrdím že by sa štát nerozdelil , asi áno ,ale nie tak skoro a to že českí poslanci odmietli jednoduchú slovenskú pomlčku spoločný štát nezachránilo….lebo aj takéto boli argumenty v diskusii v pléne FZ. Jednoducho mnohí českí poslanci si mysleli že ked schvália pomlčku začnú proces rozbíjania štátu (rok 1938 druhá republika)…..a oni ho naozaj začali neschvalením. Ukázalo sa že pomer česko – slovenský nie je doriešený a čaká na riešitelov. Keby boli iní ako Mečiar a Klaus možno by bolo všetko inak, napr, česká socialna demokracia vtedy so Zemanom lavírovala že prijme slovenské požiadavky na dvojdom, ale vlak už bol rozbehnutý. Ja si ale myslím že ten vlak sa pohol v roku 1939 a v roku 1945 bol len zabrzdený.

Čo týždeň dal. .. ..

05.07.2020

Čím nás kŕmili progresívci tento týždeň? Denník Sme spolu s niekoľkými ženskými feministkami odštartovali kampaň o zneužívaní žien resp o nevhodnom sexualnom správaní či ešte presnejšie nevhodnom slovníku mužov so sexistickými narážkami….. Na tento úžasný zločin prišli celebrity Čaputová, Pauhofová, Biháriová samozrejme až po mnohých mnohých rokoch [...]

Nedeľný predaj nie je záležitosť náboženstva!

05.06.2020

Každý kto tvrdí že nedeľný predaj je záležitosť výhrady vo svedomí, vedome klame aby presadil ponechanie predaja v nedeľu. Títo ľudia vedia že zamestnanci v obchode sú v podriadenom postavení a keby zamestnávatel požadoval nastúpiť do práce v nedelu a zamestnanec odmietol ,určite by nasledovali nejaké dva tri vytýkacie listy a potom vyhadzov za porušenie pracovnej [...]

Hlina neveril som že ťa niekto prekoná. .. .

25.05.2020

Ano…Hlina ako liberálny kresťan dopredu jasne svojou koaliciou s PS Spolu naznačil ako to bude prebiehať po voľbách…..Ale osud chcel niečo iné……Vo svetle dnešných udalostí s pani Záborskou je Hlina morálny hrdina. Môžme síce chápať správanie pani Záborskej že nemôže vyvolať pád vlády a údajne by to vrátilo Smer…no také bubu pre tých [...]

Chorvátsko Voľby Parlamentné

Chorvátsky premiér s „koronou“ víťazstva

06.07.2020 18:08

Parlamentné voľby v Chorvátsku boli predčasné, ale pre šéfa vlády prišli v pravý čas.

pčolinský

Pčolinský: Sme rodina pevne stojí za svojím predsedom

06.07.2020 18:02

V pondelok majú na koaličnej rade hovoriť aj o tom, či Boris Kollár navrhne, aby parlament hlasoval o jeho odvolaní.

Virus Outbreak Switzerland

Švajčiari musia nosiť rúška

06.07.2020 17:00

Švajčiarsko zaviedlo povinné nosenie rúšok v mestskej hromadnej doprave. Úrady doteraz občanom len radili zakrývať si ústa a nos počas dopravnej špičky.

vírus, baktérie

Vnútorné Mongolsko potvrdilo výskyt bubonického moru

06.07.2020 16:47

Úrady v tejto súvislosti zakázali lov a konzumáciu zvierat, ktoré môžu ochorenie prenášať.

dominik6000

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 658119x
Priemerná čítanosť článkov: 7001x

Autor blogu

Kategórie