V tejto dobe Matovičovských kotrmelcov trocha na inú tému a to tému národných síl.Tieto utrpeli v posledných voľbách porážku , pretože ani SNS ani Vlasť sa do parlamentu nedostali a Kotlebova strana hoci si dala na kandidátku ľudí z iných národných strán neuspela tak ako očakávala, lebo tí eventualni noví voliči sa radšej rozhodli pre Matelkov cirkusový orchester. Časť z nich vystrašila možnosť že vlastne jediným koaličným spojencom Smeru po voľbách by bola len ĽSNS a oni SMER nechceli……
Je možné spojiť národné sily do jedného celku v nasledujúcich voľbách?
Určite áno, ibaže k tomu treba odvahu a kompromisy, nie som si celkom istý či niektorí čelní predstavitelia sú schopní prekonať vlastné mantinely. Preto najskôr by sa mali hľadať spoločné hodnoty a neriešiť personálne veci kto komu vyhovuje. Na kandidátke je možnosť dať do NR SR 150 mien. Ako základ novej národnej strany by mali byť ľudia zo SNS a Vlasti , a ludia okolo Vorobelovej a Oremusa či by sa mali pripojiť všetci Kotlebovci záleží len na nich , ale ludia napr v Kulturblogu určite nie sú nejakí náckovia .
Ked si odmyslíme osobné trenice , ako riešiť veci na ktorých sa nedá dosiahnuť konsenzus? nuž buď ich nechať tak lebo pre súčasnosť sú tak či tak druhoradé, ak nie sú druhoradé ponechať ich dalšiemu vývoju hlavne vo svete. Ktoré sú to tie veci na ktorých sa rozhadzajú jednotliví predstavitelia národných strán ? Skúsim ich pomenovať.
1. historia., 2. zahranično – politická orientácia , 3. člentsvo v NATO a EU.
Hoci sa zdajú rozdiely priepastné nemuselo by to tak byť ak by sa jednotliví predstavitelia na rozdiely pozreli pragmaticky.
K prvým rozdielom historickým
Myslím že do roku 1939 nebudú nijaké odlišné stanoviská, obdobie prvej vojnovej SR a hodnotenie jej predstavitelov by sa malo očistiť od komunisticko – českej historiografie. Nie je problem sa dnes dohodnúť na tom že Slovensko v tej dobe nemalo inú možnosť len vyhlásiť samostatnosť, alebo sa nechať rozkúskovať od susedov. Nemalo by byť problémom odsúdiť kolektívny odsun Židov z územia Slovenska pričom si môžme myslieť o dôvodoch všeličo nemá význam ich okrem vedeckých konferencií rozoberať , lebo tento akt sa nedá ničím ospravedlniť. Môžme sa baviť kto ich dal vyvraždovať, kto ako cez vojnu premiestňoval tiež iné národy ( Japonci, Tatari, Čečeni, Nemci ) lebo dnešná mládež je len krmená informaciami že si z toho mladí ludia vyberú že vlastne Slovensko ich posielalo na vraždenie alebo že vymyslelo holocaust. Slovensko bolo čo sa týka vraždenia Židov oklamané od Nemcov, čo sa týka vyvážania je vinné a za tento čin sa už mnohokrát ospravedlnilo. Čo sa týka hodnotenia SNP to je ďalší problematický bod časť národných síl sa k nemu hrdo hlási ( Vlasť, SNS) , časť ho spochybňuje ( Kotleba). Toto je jeden z tých bodov na ktorom sa nedá dosiahnuť jednoznačný záver. Cez tento puč alebo povstanie sa diali neprávosti na oboch stranách, Sklenné pri Handlovej, Turč. Sv. Martin, na druhej strane Kremnička. Nechajme teda odpočívať mrtvych v pokoji a nehrabme sa v niečom kde si budeme predhadzovať kto napáchal väčšie neprávosti, tak ako nesmieme zabúdať na osloboditelov Červenú armádu, nezabúdajme ani na tisíce odvlečených do sovietskych gulagov. Prenechajme tieto témy budúcim nezaťaženým historikom…..bolo by hlúpe si na historických témach lámať zuby.
K zahranično -politickej orientácii
Slovensko patrí do západnej civilizácie , leží v strede Europy. Ako malý štát musí rešpektovať názory veľmocí a musí vhodne manévrovať aby ubránilo svoju samostatnosť či hodnotovú orientáciu. Z tohto pohľadu je potrebné udržovať dobré vzťahy so všetkými susednými štátmi a mať garantovanú štátnu suverenitu od veľmocí. Z tohto pohľadu je nerozumné tak ako to robia mnohí národovci požadovať neutralitu. Neutralitu malým národom garantujú zase len veľmoci, vyhlásiť ju bez garancií je nezmysel., urobiť to môžme ale odkryjeme si bok pre možné budúce medzinárodné krízy. Mnohí idealisti častokrát zabúdajú že veľmoci hoci sú častokrát z iného cesta sa nejako dohodnú o nás – bez nás. Pakt Molotov- Ribentrop , Mníchovská dohoda, Jalta atd., ale aj novšie sovietsko – americké dohody či nemecko – ruské pri ropovode . Preto je dôležité nebyť sám a udržovať dobré vzťahy. Takže neutralita nie je tabu, len sa treba na ňu pozerať pomôže Slovensku alebo nepomôže? Možno sa v nejakom časovom horizonte ukáže ako vhodné riešenia, ale vždy to nezabudajte to musí byť garantované mocnými ( príklad Rakúsko).
k bodu 3 členstvo v NATO a EU
je to pokračovanie našej zahraničnopolitickej orientácii. Pri člentve v EU by sa mohli národne sily zjednotiť na stanovisku že si neželajú fereralizáciu EU ale naopak silné národné štáty ktoré by spoločne tvorili spoločný europsky hospodársky priestor.Vystupovanie z EU je kontraproduktívne , vidíme aký ťažký je odchod Británie ako veľmoci , no a čo s takým Slovenskom pozametali by s nami ako s špinavou handrou. Museli by sme si hľadať nové trhy predovšetkým na východe, v Afrike, malo by to nedozierne následky na slovenskú ekonomiku, ktorá je veľmi zraniteľná , vzhľadom na jej štruktúru.
Členstvo v NATO . Súvisí to s mojimi predchádzajúcimi riadkami o zabezpečení bezpečnosti. Hoci môžme mať na NATO mnoho kritických názorov, vystúpenie z neho v dnešnej dobe , nič nerieši.Musíme byť však obozretný ako sa bude vyvíjať další vývoj, dnes je NATO skôr politická organizácia,ak sa účasť USA bude zmenšovať resp inak ak sa zaujmy Europy a Ameriky budú vzďalovať je možné postupné pretransformovanie vojenského paktu, preto dnes búchať do pootvorených dverí a utekať bez dalšieho poznania čo bude na druhý deň by bola chyba. Ale stále tu existuje ako vojenská sila a veľmoci ako Rusko či Čína majú eminentný záujem na oslabení pozicií NATO v Europe ( to nie je nič nezvyčajné USA majú eminetný záujem o oslabenie pozícii Ruska), Do tejto diplomatickej či studenej vojny treba zarátať mnohé ruské vplyvy na ovplyvňovanie verejnej mienky v prospech Ruska ( opäť aj analogia zasahovanie amerických mimovládok, či vlády na politické dianie v Europe…) v tejto veľmocenskej šachovej hre treba byť obozretní a nehádzať sa strmhlav do náručia iného jastraba lebo ten dnes rozpráva krajšie , či sa správa vo svete morálnejšie. Nezabúdajme že tam kde vkročila ruská čižma , ťažko preťažko dala čelom vzad…toto sa môže zdať ako protiruský postoj nie, nie je je to postoj protiimperialistický.
Ak teda najskôr veľmoci vyvolajú konflikty , vojny , utrpenia ponadávajú si na seba tie najšpinavejšie nadávky , napokon si sadnú k rokovaciemu stolu a delia si korisť niekedy územnú, niekedy ekonomickú keďže sa to v dejinách stáva so železnou pravidelnosťou (teraz Sýria) nie je dobre byť osamoteným hráčom v otázke bezpečnosti.
no a ešte len tak naokraj ku kritike SNS k nákupu stíhačiek. Kritizujú to vlastne obe strany národná aj liberálna a viete prečo liberálna? Nuž podľa nejakých strategických plánov NATO malo Slovensko budovať len myslím ženijnú jednotku, vzdušnú obranu Slovenska mal zabezpečovať niekto iný. Tí ktorí tu tak kritizujete NATO si neuvedomujete že by sme sa stali v prípade konfliktu odkázaní na pomoc cudzích lietadiel , teda našich NATO, ale kto ešte verí takej internacionalizácii v dobe vojny , každý si chráni svojich. Armáda bez letectva nie je armáda , ročne by sme museli platiť za ochranu slovenského vzdušného priestoru, ludia ktorí sa starajú o lietadlá by prišli o prácu, Slovensko by prišlo o zručnosť stíhacích pilotov ,ktorí by postupne mohli byť nanajvýš v cudzej armáde. Sme malá krajina ale to neznamená že máme byť úplne bezbranná, ano veľmociam sa neubránime…ale sú aj iné malé štáty a neukojenými ambiciami či živenými starými krivdami…
preto na záver zhrniem trecie plochy historia – prenechať historikom ,zahranično politické začlenenie SR – zotrvanie v EU s možnosťou posilňovania suverennych štátov, sledovanie vývoja v NATO , neuvážene nevystupovať , sledovať vývoj europskej armády, posilňovať obranyschopnosť Slovenska.
Pokrač. O necelé dva mesiace "OSLAVUJÚ"... ...
Pokrač. Toto sa však dnes už veľmi nepíše, ...
Národné sily, to znamená sily všetkých národností,... ...
Pokrač. Mali aj lietadlá a bombardovali slovenské... ...
To je zaujímavé, ako ešte aj wikipédiu dokážu... ...
Celá debata | RSS tejto debaty